Praktycznie wszyscy specjaliści do spraw funduszy strukturalnych podkreślają, że pieniądze z Unii są dla każdego. Najważniejsze jest jednak to, aby rodzaj wybranego programu idealnie dobrać nie tylko do swojej sytuacji, ale także i potrzeb. Realizowanie tego założenia najczęściej odbywa się podczas procedury starania się o dotację. O czym zatem należy pamiętać, aby moc otrzymać fundusze z Unii Europejskiej?

Zanim jakikolwiek wniosek zostanie złożony, musimy wybrać odpowiedni dla nas program. Jeżeli mamy pojęcie o finansach, spokojnie możemy odwiedzić strony internetowe instytucji państwowych i przeczytać regulaminy wszystkich rodzajów dotacji. W ten sposób zdobędziemy wystarczający ogląd sytuacji i z łatwością będziemy mogli porównać poszczególne oferty. Gdy nie za bardzo znamy się na uzyskiwaniu środków z Unii, najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę. W dzisiejszych czasach na rynku istnieje masa biur, które świadczą usługi doradcze w zakresie funduszy strukturalnych. Wybrany przez nas specjalista przeanalizuje sytuację i doradzi najbardziej optymalne rozwiązanie. Ponadto będzie także w stanie wskazać nam kolejne kroki do podjęcia.

Podstawą wnioskowania o środki z Unii jest oczywiście wniosek. Ten składać się będzie z kilku stron, na których wypiszemy nie tylko nasze dane personalne, ale również inne informacje, które będą istotne podczas procedury. Co więcej, często wymagane są także biznesplany. Dzięki nim urząd dysponujący środkami może się przekonać na ile poważna i przemyślana jest proponowana przez nas inwestycja. Często załącznikiem do wniosku muszą być także umowy przedwstępne wynajmu lokalu.

W przypadku większości programów strukturalnych wymagany jest wkład własny. Najczęściej kwota udziału w inwestycji waha się od kilku do nawet kilkudziesięciu procent. Przed złożeniem wniosku należy się zatem upewnić, że jesteśmy w stanie wnieść taką kwotę. Brak możliwości spełnienia tego wymogu sprawia, że nasza prośba nie może zostać rozpatrzona i należy ją bezwzględnie odrzucić.

Procedura rozpatrywania dokumentacji może potrwać nawet kilka tygodni. Jeżeli decyzja jest pozytywna, wystarczy podpisać umowę, a środki zostaną udostępnione. Oczywiście nie można zapominać o rozsądnym wydatkowaniu. Na koniec musimy bowiem rozliczyć się z pieniędzy UE.

(Visited 1 times, 3 visits today)